Мета: ознайомити
п’ятикласників із життям і творчістю сучасної української письменниці М. Павленко, викликати інтерес до її
особистості, опрацювати і проаналізувати зміст повісті «Миколчині історії»; удосконалювати вміння уважно і
вдумливо читати, самостійно опрацьовувати літературний матеріал; розвивати навички виразного читання, переказу епічних
творів, їх коментування, висловлення власної думки щодо прочитаного; розвивати
логічне та асоціативне мислення; виховувати почуття гуманізму, ввічливість,
порядність, доброту, милосердне ставлення до людей і тварин.
Тип уроку:
урок позакласного читання
Обладнання:
портрет письменниці, текст повісті «Миколчині історії», учнівські повідомлення,
мультимедійна презентація
Хід уроку
I.
Організаційний
момент
II.
Актуалізація
опорних знань учнів
Метод «Прогноз погоди» . Кожен учень визначає своє емоційне налаштування на уроці.
Метод «Мікрофон»
Що ви очікуєте від
сьогоднішнього уроку?
Бесіда
1.
Які сучасні
письменники вам відомі?
2.
Назвіть основні
епічні жанри.
3.
Що така повість?
III.
Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1.Слово вчителя
На сьогоднішньому уроці ми познайомимося із
творчістю сучасної української письменниці М. Павленко, зокрема із повістю
«Миколчині історії». Діти, скажіть,будь ласка, які асоціації викликає у вас
слово «дитинство». (Відповіді учнів)
IV.
Сприйняття й засвоєння нового матеріалу
1.
Робота в групах
(випереджувальне завдання)
Учнівські
повідомлення.
1)Юні біографи
Павленко Марина Степанівна народилася 30
березня 1973 року в селі Старичах Яворівського району Львівської області. У
дворічному віці переїхала з батьками на Черкащину. Протягом 1991–1996 років
здобула вищу педагогічну освіту в Уманському державному педагогічному інституті
(нині університеті) імені Павла Тичини.
З 1995 по 2000 роки працювала вчителькою початкових класів Уманської міської
гімназії. З 2000 року – викладач кафедри української літератури й
українознавства Уманського державного педуніверситету імені Павла Тичини.
Кандидат педагогічних наук, доцент, автор багатьох наукових публікацій,
методичних рекомендацій «У країні Лісових Дзвіночків» (2002) і монографії
«Тичининська формула українського патріотизму» (2002), за яку удостоєна
літературної премії «Благовіст». Упорядник спогадів про Павла Тичину «З любов’ю
і болем» (2005).
2)Літературознавці
М.
Павленко пише поетичні та прозові твори. Починає друкуватися з 1990 року. Має
багато публікацій у періодичній пресі, мистецьких часописах («Березіль»,
«Кальміюс», «Дзвін», в тім числі у тих, що видаються за кордоном: вірменському
– «Гарун», в італійському – «Артекультура», в німецькій «Соборності»),
альманахах та колективних збірниках. Автор багатьох цікавих книг для дітей.
Вона ілюструвала книги- розмальовки для дітей. З
1997 року член Національної Спілки письменників України
Основні твори:
-збірки поезій: «Бузкові зошити» (1997), «Чар-папороть»
(2002), «Душа осики» (2006)
-збірки «дорослих» оповідань «Як
дожити до ста» (2004), удостоєної Міжнародної недержавної україно-німецької
премії імені Олеся Гончара
-романи для підлітків «Русалонька із 7-В або Прокляття
роду Кулаківських» (2005) (ця книжка разом зі збіркою «Як дожити до ста»
удостоєна премії ім. Михайла Чабанівського 2006 року) й «Русалонька із 7-В та
Загублений у часі» (2007)
-книги казки «Півтора бажання (Казки старої
Ялосоветиної скрині)» (2007) та «Домовичок із палітрою» (2007).
Підсумуємо ваші знання за
допомогою прийому «Доміно».
Марина Павленко – письменниця
- дочка вчителів – художниця – науковець – педагог – член Національної спілки
письменників України.
2.«Літературне
інтерв’ю».
- Що ви дізналися про Марину
Павленко?
- Коли вона почала писати для
дітей?
- Які її твори ви знаєте?
3.Робота над
змістом твору
За жанром твір «Миколчині
історії» - повість.
Словникова робота.
Повість – великий розповідний прозовий
твір, у якому широко змальовано життя одного або кількох героїв протягом
тривалого або важливого за подіями проміжку часу.
Бесіда
-
Про що
розповідається у творі?
-
Коли відбуваються
події?
-
Хто головний герой
твору?
-
Де живе Миколка?
Чому?
-
Як зав’язалася
дружба Миколки з Найдою? Ч є ця дружба справжньою?
-
Як наші герої
проводять свій час?
-
Чи є хлопчик
злодієм, адже він краде їжу у сусідчиної кішки?
-
Яка причина, що
Миколка неохайний?
-
Чому хлопчик уникає
зустрічі з вітчимом?
-
Який урок дав
вітчим Миколці?
-
Чи любить він свою
маму?
-
Розкажіть про першу
закоханість хлопчика.
-
Як Миколка навчався
у школі?
-
З ким святкував він
день Святого Миколая?
-
Що є несподіваним
для вас, коли ви читали цей твір?
-
У чому актуальність
цієї повісті?
Фізкультхвилинка
Ми старанно
потрудились,
Наші спинки потомились.
Із-за парт устаньмо тихо,
Щоб не було у класі лиха.
Всі навшпиньки підіймімось,
Руки вгору, в боки, вниз,
До сусіда повернись
І привітно посміхнись.
Годі! Трохи відпочили,
Знов за парти тихо сіли.
Наші спинки потомились.
Із-за парт устаньмо тихо,
Щоб не було у класі лиха.
Всі навшпиньки підіймімось,
Руки вгору, в боки, вниз,
До сусіда повернись
І привітно посміхнись.
Годі! Трохи відпочили,
Знов за парти тихо сіли.
4. Характеристика образів твору

Скласти
інформаційне гроно до головних образів
Миколка -
o Розсудливий
o Люблячий
o Сильний
o Розумний
o Терплячий
o Турботливий
o Товариський
o Чесний
o Кмітливий
Найда -
o Віддана
o Добра
o Розуміюча
o Спостережлива
5.
Визначення проблематики твору:
-
Проблема батьків і
дітей;
-
Вірності і зради;
-
Відповідальності;
-
Належного виконання
своїх обов’язків ;
-
Справжньої дружби.
6.
Інтерактивна вправа «Займи позицію»
-
Що в Миколці
доброго, а що поганого?
-
Що переможе в його
душі: добро чи зло?
-
Яке ваше ставлення
до поведінки хлопчика?
-
Як Миколці вижити в
його ситуації?
VI. Підведення підсумків
уроку
-
Цитатний диктант
« Вона часом
давала Миколці їсти. Вона колись купила йому кросівки – оці , що хлопчик ходить
у них і зараз…» (Мама Миколки);
« Вона гордо
цокотить каблучками широкою алеєю. Голос – наче в пещеної болонки. Пахне
якимись незнайомими краями: Пустирище, Вулиця і Двори відпочивають! Іще чимось
солодким…» (дівчинка Чікса);
« Він тільки
пахне рідною Халабудою, Пустирищем, Смітниками і Вулицею…» (Миколка);
«…з грибами треба
обережно, без дорослих із ними краще не заходитись! А мама ще й уміє! Пам’ятаю,
одного разу робила їх із картопелькою:
найкращий спогад мого дитинства!»; (Миколка)
«А Найда знову
вважав її сльози крокодилячими, хоч зроду не бачив тих загадкових тварин…» (
мама Миколки);
«Відколи вона
подарувала хлопцеві Гіацинта, він знову почав умиватися і відчищати з одягу
вчорашнє засохле болото. А зараз, із приходом снігу,- обтрушувати з одягу
мокруватий білий пух.» (дівчинка Катька).
Метод «Прогноз погоди» .
Визначте, що змінилося за урок. Зазначте
рівень свого емоційного стану на цей момент. Що підняло вам настрій?
VII.Оцінювання
VIII.
Домашнє завдання
Записати у зошити прислів’я про
дружбу і добро;
Написати твір – роздум «Мої
враження від прочитаного твору»
Немає коментарів:
Дописати коментар