четвер, 7 грудня 2017 р.

Тема: «ПОСАДІТЬ КАЛИНУ КОЛО СЕРЦЯ, ЩОБ В ДУШІ ВОНА ЦВІЛА»
Мета: ознайомити учнів з українськими символами; розширити знання дітей про символічне значення калини, показати, як оспівував її український народ; розвивати асоціативно – образне мислення; формувати вміння виразно читати  і    переказувати зміст легенд і казок, розрізняти реальне й фантастичне; виховувати почуття національної свідомості, патріотизму; виховувати самостійність у роботі.
Тип уроку: урок позакласного читання
Обладнання: тексти легенд і казок, ілюстрації дітей, мультимедійна презентація
Хід уроку
«Червона калина хай піснею лине
Туди, де криниця і тиха стежина,
І казка, і приказка, і колискова,
Бабусина скриня і мамина мова»
                                   Народна творчість
I.Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
Бесіда:
-         Що таке легенда?
-         Що таке казка?
-         Чим легенда відрізняється від казки?
-         Чи знаєте ви легенди про калину?
-         Як, на вашу думку, чи потрібно нинішнім українцям читати міфи й легенди?Чому?
III.Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
1.Звучить українська народна пісня «Калино, калино»


2.Слово вчителя.
    Кожен народ має свої символи, опоетизовані образи дерев, квітів, рослин. Є вони і в нас. Калина, верба, тополя, дуб, чорнобривці, мальви, барвінок, червона рута, волошки… Віддавна уособлюють вони красу України, духовні святині нашого народу.
   Найбільше шанували на Україні калину. Не було такої хати, біля якої б вона не росла.
   В національній українській міфології калина символізує дівочу красу і вроду, жіночність, сімейне благополуччя й достаток.

IV. Сприйняття та засвоєння  матеріалу уроку
1.     Слово вчителя.
    На сьогоднішньому уроці калина – наш почесний гість. Отож вшануємо дещо більше про її величність. Важко уявити сільське подвір’я на Україні,де б не ріс цей чудовий кущ. «Без верби й калини – нема України», - говориться в народному прислів’ї .
    Ми вирушимо з вами калиновими шляхами і побачимо, що калина є вірною супутницею людини від народження і до останніх днів.
    Про шанобливе ставлення до цієї рослини свідчить ще й той факт, що в Україні понад сто населених пунктів названо від слова «калина» - Калинівка, Калинка, Калинове.
2.  «Мозковий штурм»
- Що вам відомо про калину?
- Де вона росте?
- Що ви знаєте про плоди калини ?
- За що цінують калину ?
- Які лікувальні властивості вона має?
В народі кажуть: «Червона калина від ста хвороб лікує». Лікувальні властивості калини  відомі людям здавна. Описані вони в перших українських травниках – збірниках рецептів і описів рослин ще в XVI столітті. (Ягоди покращують роботу серця, мають сечогінну дію, заспокоюють). Чай  із калини п’ють від кашлю, при судинних недугах, високому кров’яному тиску.
Є легенда, що калина така цілюща тому, що виросла з великої дівочої любові.
Переказ легенди учнями.
Учень. Покохав козак вродливу дівчину Калину. Але батько не дозволив її брати, а просватав синові багачку Ганну. На весілля прийшла і Калина. Запросила коханого до танцю і непомітно вивела до саду, а тоді – до річки. Тут їх і застала Ганна. Калина потягнула Ганну у воду, примовляючи: “Нехай же не буде і тобі життя з моїх коханим!” Втопилися обидві. Ганну поховали на цвинтарі, а Калину, як душогубку, - на кручі. І зріс там кущ з гіркими червоними ягодами. Назвали його люди калиною. І відтоді стала вона уособленням дівочої краси і нещасливого кохання.
Слово вчителя.  Використовують  калину і у весільному обряді: кетягами прикрашають короваї, заквітчують гільце молодої. На столі перед нареченими ставлять букет з калини, ніби бажаючи їм вірності і згоди в подружжі й коханні.
Калина біля материнської хати – не тільки краса, а й наша Берегиня.
-         А які ще легенди про калину ви знаєте?
Виразне читання легенд учнями
Легенда про калину
     Дівчина Калина збирала у лісі ягоди і раптом побачила, що вороги - татари йдуть до села. Побігла вона у село і попередила односельців. Сміливо кинулись до бою козаки, але в багато разів більше було ворогів - спалили село, а Калину - дівчину-красуню у полон взяли. За те, що оповістила село, відтяли їй голову, і виріс на тому місці чудо-кущ, що за ім'ям дівчини Калиною нарекли. Люблять і пам'ятають люди Калину, а калина стала своєрідною пам'яткою про рідну землю, оберегом українців.
Калинонька
         Колись дуже давно жили в нашому селі хлопець Клим та дівчина Лина. Підросли, покохали одне одного та й одружилися. Жили дружно, весело. Разом вранці сонечко зустрічали, а ввечері проводжали на спочинок.
     Незабаром у них народилася донечка. Така красуня! На згадку про народження доньки вирішили батьки посадити деревце. Звичай такий на Україні був. Климові хотілося посадити незвичайне деревце, таке ж гарне, як його донечка. Пішов чоловік на пошуки до лісу. Бродив, бродив — нічого знайти не може. Аж раптом побачив гарний кущ, вкритий пишним білим цвітом. Викопав Клим бережно кущик з рідною землею та й посадив біля двору.
    Росте дівчинка, гарнішає. А кущик і собі росте, зеленіє. Навесні вкриваються білим цвітом, восени — радує всіх червоними ягідками. Хто не йде мимо двору, кущиком милується, ніби щастю Клима і Лини радіє.
    З того часу почали люди і собі садити зеленого кущика біля двору, щоб щастя в домі поселилося. А кущ, що спочатку назви не мав, почали калиною називати, а донечку Клима і Лини назвали Килинкою.
І ось розцвіло село калиною та красою дівочою. Народився синочок — тато дуба саджає, а народилася донечка — калиноньку. На щастя, на долю. Кущ калини не тільки красу має, він здоров’я повертає. Ось яка наша калинонька.
 4. Бесіда за легендами
- Чому кущ нарекли ім’ям дівчини Калини?
- Про що це свідчить?
- З якою метою люди садили кущ калини біля своїх дворів?
Учитель: Які казки про калину ви знаєте?
5. Зв’язний переказ казки «Калинова сопілка».
6.Виразне читання казки «Калина».
7.Бесіда за казкою:
- За що любили люди дівчину Калинку?
- Куди пішла Калинка навесні? Зачитайте ці рядки.
- Що виросло із тоненького стебельця?
- Чому здивувався перехожий?
- Що побачила Калинка?
- Що відповів кущ?
Учитель: Які пісні про цю рослину в знаєте? (Учні співають пісню « Ой у лузі червона калина похилилася»)
8.Гра «Віднови прислів’я»
 1. Любуйся калиною
2. Калина хвалилась
3. Пишна та вродлива…
4. Убралася в біле плаття
5. Щоки червоні
6. Молода дівчина така гарна
7. Стоїть у дворі дівонька…
8. Вибери собі дівку…
Довідка:  коли цвіте, а дитиною, коли росте; як червона калина; як кетяги калинові; , що з медом солодка; як калина в білий цвіт;  як над ставом калинонька; , як калинову квітку; як червона калина.
Учитель:А хто з вас,діти, знає загадки про цей кущ? (Учні по черзі загадують загадки).
1.     За хатою у садочку,
У зеленому віночку
Та в червоних намистах
Стала пава молода.
І збігаються всі діти,
Щоб на неї поглядіти.
За намисто кожен смик –
Та й укине на язик.

2. У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою хорошу вроду.


3. Сидить дід над водою
З червоною бородою,
Хто не йде –не мине,
За борідку ущипне.

4. Стоїть дід над водою
З червоною бородою,
Тільки сонце пригріє –
Борода його красніє.

5. В лісі на горісі червона плахта висить.

6. Зацвіла в долині струнка і красива,
Цвіте, розростається, як називається?

7. Навесні білим цвітом,
Восени – червоним плодом.

8. Стоїть собі пишна понад гаєм,
Червоними китицями з сонцем розмовляє.

Учитель: Українці використовували калину і в обрядах:
1. Прикрашали святковий коровай.
2. Робили весільне гільце.
3. Вплітали у Спасову бороду на обжинки.
4. Робили сопілочки і брали на спомин на чужину.
5. Вишивали на сорочках і рушниках.
6. Садовили на честь народження доньки.
7. Вплітали до букету – кумів величати.
8. Садовили на могилі, як символ туги, печалі, пам’яті.
9. Дарували букет нареченому на знак відданості і любові на заручини.
10. Вплітали у косу нареченій, як символ дівочої чистоти на весілля.
11. Солдат брав у похід, як символ рідної землі.
12. Вплітали у вінки на будь-яке свято.
 Учитель:Діти, скажіть, будь ласка, як ви розумієте слово «символ»?
9.Словникова робота.
Символ – уявлення, що викликає певне коло асоціацій.
Сенкан— це вірш, що складається з п’яти рядків. Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у п’ять рядків.
1.     Перший рядок має містити одне слово, яке позначає тему.
2.     Другий рядок – це опис теми, який складається з двох прикметників
3.     Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох Дієслів.
4.     Четвертий рядок є фразою , яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми.
5.     Новость "Проект: Посвящения нашим Девам!", сообщество "КреатиФФ и МЫ"Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова .
10.Складіть сенкан до слова «калина».       
           1.Калина                                                 
     2. Розкішна, червона.                                 
     3.Червоніє, рясніє,лікує.
4. Не тільки окраса, а й духовний світ.
5. Символ.
                                                                                                                         

11. Робота в зошиті.
Калина – символ вогню, сонця; неперервності життя, роду, українців, України; дівочої краси, кохання, вірності, гармонії життя та природи.
V. Підсумок уроку
Гра «Аукціон». Перелічіть відомі вам фольклорні  твори, у назвах яких згадується калина.
«Незакінчене речення»
Я знаю…
Я вмію…
Учитель: Кущ калини біля материної хати. Це не тільки окраса, а й глибокий символ, наш духовний світ, наша спадщина. Кущ калини опредметнює духовний потяг до своєї землі, свого берега, своїх традицій. Хіба не про це говорить народна поезія: калиновий міст, калинова сопілка, калиновий голос. Тож нехай завжди ваше життя прикрашає калина, хай приносить вона у ваш дім лише радість і щастя.
VI.Домашнє завдання   Написати власну казку про калину; намалювати ілюстрації.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Тема:   Галина Пагутяк «Лялечка і Мацько». Цінність дружби між тваринами та людьми Мета :   познайомити учнів із творчістю сучасної укра...