четвер, 7 грудня 2017 р.

Тема:  Галина Пагутяк «Лялечка і Мацько». Цінність дружби між тваринами та людьми
Мета:   познайомити учнів із творчістю сучасної української письменниці  
  Г. Пагутяк, зокрема  з її казкою-повістю «Лялечка і Мацько», з’ясувати  ідейно-тематичну спрямованість твору, особливості назви, формувати прагнення до пізнання, вміння аналізувати прочитане; розвивати образне та критичне мислення, пам'ять, увагу; виховувати моральні цінності, почуття відповідальності за свої вчинки, прищеплювати любов і повагу до тварин.
Тип уроку: урок позакласного читання
Обладнання: портрет Г. Пагутяк, мультимедійна презентація, текст твору, дидактичний матеріал
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань
Бесіда
1.  Пригадайте, який твір  називається казкою?
 ( Казка – це невелике оповідання про вигадані часом фантастичні  події. Казки бувають народні і літературні.)
 2. Назвіть різновиди казок.
(Є казки про тварин, побутові, фантастичні, героїко-фантастичні.)
3. Пригадайте, з яких частин складаються казки?
(Народні казки обовязково мають зачин, кінцівку; для них  характерний національний колорит.)
4.  Поясніть різницю між народними і літературними казками.
(Літературні казки відрізняються від народних тим, що у них є   автор – письменник. Саме авторська уява, її розуміння добра і зла створюють особливий вид літературних казок. Літературна казка виражає в першу чергу погляд на світ, притаманний конкретному письменнику, а  не всьому народові.)
III.Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку
Слово вчителя
      Ви перегорнули чимало казкових сторінок, які відкрили вам світ фантазії і мудрості нашого народу, подумки подорожували у летючому кораблі, радіючи вірності і взаємодопомозі  друзів наймолодшого сина.
       Ви були свідками того, як Маруся врятувала від пана свого батька.          Відомий український педагог Василь Сухомлинський вважав, що казки, прочитані у дитячому віці, назавжди відкладають у серці «зернятка людяності, з яких складається совість». Ви, напевно, теж помітили, що казки приносять не лише естетичне задоволення, а й змушують нас замислитись над проблемою реального життя – вибором  друзів, поведінки, правильного рішення. До таких роздумів спонукають нас казки, де герої проявляють хвалькуватість, користолюбство, нечесність, хитрування, пихатість, підлість – ось риси вдачі казкових персонажів, які викликають у на с осуд, навіть і сміх.
      Отже, діти, казкові епізоди, герої змалечку живуть з нами, допомагають осмислити життя, розрізняти добро і зло, фантастичне і реальне, смішне і страшне, красиве і потворне. Тому казка завжди цікава для нас. Отож сьогодні ми ще раз поринемо у чарівний світ казки,познайомимось із творчістю сучасної української  письменниці   Г. Пагутяк, зокрема  з її казкою-повістю «Лялечка і Мацько». Ми  повинні проаналізувати казку, зробити певні висновки щодо дружби, навчитись цінувати друзів.
ІV. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Опрацювання біографії письменниці
Біограф 1.Життєвий шлях.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/uk/thumb/4/48/Pahutyak_2.jpg/150px-Pahutyak_2.jpg

Галина Василівна Москалець (свої твори підписує як Пагутяк Галина; 26 липня 1958, Залокоть) — українська письменниця. Лауреат Шевченківської премії з літератури.
     Народилася 26 липня 1958 року в селі Залокоть, Дрогобицького району, Львівської області, згодом родина переїхала у село Уріж.
    Батько — Василь Пагутяк, матір — Іванна Басараб. Наймолодша з трьох доньок у сім’ї.
     Вважає себе нащадком молдовського господаря Дракули (Влад Цепеш із роду Басарабів, або як ще його називає Галина Пагутяк, Влад Басараб ).
Закінчила українську філологію Київського державного університету ім. Т. Шевченка (тепер — Київський національний університет ім. Т. Шевченка).
     Працювала у школі, у Дрогобицькому краєзнавчому музеї, приватній школі, Львівській картинній галереї. Член Національної спілки письменників України. Живе у Львові. Лауреат Шевченківської премії 2010 р. за книгу прози «Слуга з Добромиля». Двічі лауреат літературної премії «Портал» за книги «Книгоноші з Королівства» та «Зачаровані музиканти».
Біограф 2. Творчість письменниці
  •  «Діти» К.: Радянський письменник, 1982 (Діти (роман); Повість про Марію і Магдалину; Лялечка і Мацько; Філософський камінь (роман))
  • «Господар» К.: Радянський письменник, 1986 (Господар (фантаст. роман); Соловейко (повість))
  • «Потрапити в сад» К.: Молодь, 1989 (Компроміс (роман);Трагічні оповідання (цикл))
  • «Гірчичне зерно» К.: Радянський письменник, 1990 (Повісті)
  • «Записки Білого Пташка» К.: Український письменник, 1999 (Смітник Господа нашого (роман); Радісна пустеля (роман); Записки Білого Пташка (повість))
  • «Захід сонця в Урожі» Л.: Піраміда, 2003 (Романи: Смітник Господа нашого;Книга снів і пробуджень. Повісті: Захід сонця в Урожі та інші)
  • «Писар Східних Воріт Притулку» Л.: Піраміда, 2003 (Роман)
  • «Королівство» Тернопіль: Джура, 2005 (Роман)
  • «Втеча звірів або Новий Бестіарій» Київ: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2006 (Казкова повість)
  • «Слуга з Добромиля» Київ: Дуліби, 2006 (Роман)
  • «Книгоноші з Королівства» Пригодницький роман. — Тернопіль: Джура,2007
  • «Мій Близький і Далекий Схід» Повість та есеї. — Львів, ЛА «Піраміда», 2009
  • «Урізька готика» Київ: Дуліби, 2010 (Роман)
  • «Зачаровані музиканти» К.: Ярославів Вал, 2010 (Роман)
  • «Сни Юлії і Германа» К.: Ярославів Вал, 2011 (Роман)
  • «Зачарованные музыканты»  — Саарбрюкен: YAM publishing, 2012 (роман, переклад російською – В.И.Щербаков)
2.Робота над змістом твору.
1. Словникова робота
Казка -  усне невелике за обсягом оповідання про вигадані події, що сприймаються як реальні.
Повість – великий розповідний прозовий твір, у якому широко змальовано життя одного або кількох героїв протягом тривалого проміжку часу.
2.Бесіда за запитаннями.
1. Що є реальним і фантастичним  у творі.?
2. У чому вбачає Мацько своє покликання?
3. Чи мав Мацько справжніх друзів серед лісових мешканців?
4. Чому Лялечка потоваришував саме з Мацьком, а не з сусідськими хлопцями?
5.  Якими  рисами характеру наділений Лялечка?
6.  Якими рисами характеру наділений Мацько?
7. Чому Мацько розчарувався у дружбі з Сорокою?
8. Чи можна сказати, що Лялечка і Мацько допомагали один одному?  У чому              виявилась допомога?
9. Якими рисами характеру наділений лісник?

10.Чи пізнав Лялечка  щастя   дружби з Мацьком?

11.Чи можна вирішити проблему охорони природи: одвічної боротьби  між людьми і тваринами?

12.Чи вміють ваші герої бачити серцем?

13.Чи не нагадують вам мешканці лісу людей? Чим саме?

14.Чи існує «рецепт» справжньої дружби?

15.Що символізує сонячна галявина?

16.           З якою метою у творі декілька разів повторюється вислів:«Сонце все-таки зійшло?!»

3.Визначення теми та ідеї твору
-         Тема : зображення життя хлопчика Олега та його дружби із лисом Мацьком, які потрапляли у цікаві ситуації і намагалися підтримати один одного.
-         Ідея : засудження брехні, підступності, зради;  уславлення чистих та дружніх стосунків між твариною та людиною; возвеличення поваги до тварин та схвалення здатності людини до співчуття та милосердя.

4.Характеристика головних персонажів.
http://www.litmir.me/BookBinary/217426/1410471059/i_001.jpg


Складання інформаційного грона.
Лялечка ---- добрий , відповідальний, ввічливий, допитливий, вміє співчувати,  товариський, сміливий.
Мацько ---- довірливий, наївний, сміливий, незвичайний, найчарівніший з лисів,    самозакоханий, творчий, маляр.
5. «Мозковий штурм»
-Чи пізнав Лялечка щастя дружби з Мацьком?
-Як потрібно ставитися до друзів у скрутну для них хвилину?
6.Скарбничка народної мудрості.
Поєднати частини прислів’їв. Пояснити їх зміст.
Міцну дружбу - таке й життя проведеш;
Погане товариство - і вогонь не спопелить;
Всяка сорока – і доброго чоловіка зіпсує;
Яку дружбу заведеш – від свого язика страждає.
7. Літературний диктант
1.     Укажіть справжнє ім’я хлопчика (Олег)
2.     Назвіть улюблену справу Мацька (Малювання)
3.     Що подарувала Сорока Мацькові? (Окуляри з блакитними скельцями)
4.     Що було намальовано на першій картині Мацька? (Він сам;  автопортрет)
5.     Що сталося з картинами Мацька, які він виставив на показ? (Їх з’їли миші)
6.     З якою метою Мацько вкрав відро з фарбою? (Хотів перефарбуватись і бути схожим на кущ)
7.     Хто їжаку дав ім’я Грицько? (Діти лісника)
8.     Для того, щоб допомогти другу, Лялечка змушений був побороти в собі страх і чогось навчитись. Чого саме? (Лазити по драбині)
9.     Тільки він один повірив Лялечці, коли той розповів йому про лиса. Хто саме? (Лісник)
10.                        За чим найбільше сумував Мацько,  відсиджуючись на горищі дідової хати? (За сонячною галявиною)
11.                        Що влаштували звірі на День Лісу? (Концерт і карнавал)
12.                       Який розділ в казці пропущено? (Тринадцятий)
V. Підсумок уроку
Інтерактивна  вправа «Мікрофон»
1.     Мені подобаються герої твору, тому що…
2.     Після прочитаного твору можна зробити висновок…
3.      Поясніть значення вислову «Сонце все-таки зійде!»
4.      Чого вас навчив урок? Які відкриття та висновки ви зробили для себе?
VI. Домашнє завдання.
1.Записати свій варіант розвитку подій до казки.

2.Намалювати ілюстрації до казки.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Тема:   Галина Пагутяк «Лялечка і Мацько». Цінність дружби між тваринами та людьми Мета :   познайомити учнів із творчістю сучасної укра...